ON TOP OF THE WORLD – Bike Fest

iunie 13, 2013

Primăria oraşului Sinaia în parteneriat cu Echipa TeamXpert Sports Events organizează cea de a IV-a ediție a competiției ON TOP OF THE WORLD în data de 15 iunie 2013.

1004045_638434256185698_1861951629_nLa Sinaia se desfășoară singurul concurs de Uphill din România. Anul acesta, în premieră, concursul se desfășoară în cadrul calendarului Riders Club.

“Iubitorii muntelui se pot bucura de frumusețea lui în orice anotimp. Vara aceasta îi așteptăm atât pe începători, cât și pe avansați la Sinaia să testeze traseele de ciclism montan. Gradele de dificultate și peisajele de pe traseele alese pentru această competiție sunt cu siguranță unice. Îi felicit pe toți cei care fac mișcare și merg cu bicicleta” a declarat Vlad Oprea, Primarul oraşului Sinaia.

Cei peste 100 de concurenți care și-au anunțat participarea vor lua startul la ora 9,30 de pe Aleea Peleșului, urmând să străbată unul din cele două trasee marcate:

1. I.               Aleea Peleșului – Castelul Peleș – Schitul Sf.Ana – Cota 1400
  2. II.            Aleea Peleșului – Castelul Peleș – Schitul Sf.Ana – Cota 1400 – Cota 2000 – Babele

Categoria Elite Ride va parcurge un traseu de 18 km și 1670 m diferență de nivel până la Babele.

“Suntem în linie dreaptă cu organizarea competiției. Este în continuare singurul concurs de uphill din România. Anul acesta am facut un parteneriat cu Riders Club în urma căruia s-au schimbat traseele. Chiar dacă nu se mai urcă la Vf.Omu, parcurgerea întregului traseu în regim de concurs reprezintă o performanță și un efort deosebit, însă satisfacția este pe măsură”  a declarat Radu Savin, coordonatorul evenimentului.

Festivitatea de premiere va avea loc la orele 17,00 în Parcul Dimitrie Ghica.

Last modified: mai 17, 2021