Anul 2019

8 Martie – Ziua Femeii

16-17 Martie – Kids Ski Challange

25 – 26 Martie – Sinaia pe Pârtie, Cupa Oraşului la Schi Alpin

Cupa oraşului la Ski Alpin este o competiţie ce se adresează tuturor sinăienilor care îndrăgesc şi practică skiul.

Martie – Academia SinaiaAS

Ceremonia de premiere a olimpicilor sinăieni

11-14 Aprilie Festivalul International al Copiiilor

22-26 Aprilie Sinaia în Lumină

Primăria oraşului Sinaia oferă cu ocazia Sfintelor Sărbători de Paşte pachete copiilor şi familiilor nevoiaşe din oraş

22 Aprilie – Green Day

De Ziua Pamantului, 22 Aprilie, incurajam mersul pe jos si reducerea emisiilor de carbon prin inchiderea circulatiei auto pe centrul orasului.

3 Mai – Crosul Adrian Ghioca

Ziua Inimii. Crosul este un eveniment de suflet organizat în memoria profesorului Adrian Ghioca şi totodată o sărbătorire a Zilei Naţionale a Inimii.

9 Mai – Ziua Europei

24 Mai – Nunta de Aur

Ceremonia de premiere a cuplurilor care serbează 50 de ani de la căsătorie – Editia a XIII-a

31 Mai – Defilare elevi

Defilarea elevilor clasei a XII-a de la Colegiul Mihail Cantacuzino

6-31 Mai – Verde Crud

Campania de curăţenie de primăvară a oraşului Sinaia. Acestă acţiune de primăvară a devenit deja o tradiţie, iar scopul ei este acela de a implica toţi sinăienii în curăţenia curţilor, a zonelor din jurul blocurilor şi în colectarea deşeurilor biodegradabile.

1 Iunie – Ziua Copiilor

De ziua lor, aproximativ 600 de preşcolari şi elevi ai claselor I-IV vizitează toate birourile Primăriei pentru a cunoaşte activitatea administraţiei publice locale. Ei sunt întâmpinaţi cu dulciuri, surprize şi daruri.

9 Iunie Ziua Eroilor

Primăria oraşului Sinaia organizează în ziua in care Biserica Ortodoxă Româna sărbătoreşte Înălţarea Domnului, o ceremonie de comemorare a eroilor neamului.

19-23 Iunie – Conferinta Jubiliara Salvamont Romania

26 Iunie – Ziua Drapelului

Concursuri de ciclism pe sosea pentru amatori si profesionisti.

29 Iunie – Concursul de Eleganta Automobilistica

Retromobil Club Romania, sub Inaltul Patronaj al MS Regelui Mihai I al Romaniei, cu sprijinul Primariei Sinaia si al Muzeului National Peles, organizeaza Concursul de Eleganta Sinaia, eveniment de prezentare a vehiculelor istorice

2 Iunie – 2 Iulie – Liga de Fotbal

O competiţie pentru amatorii sinăieni care îşi propune să readucă în faţa jucătorilor şi a suporterilor spiritul de echipă şi frumuseţea jocului

8-12 Iulie  – Festivalul International de Chitara Clasica

13 Iulie – Mustang Fest Sinaia 2019

Festival de prezentare a masinilor Ford Mustang, demonstratii auto, surprize.

19-21 Iulie Trofeul Sinaia

Etapa ale Campionatului de Viteză în Coastă 2019. Sinaia a reluat o tradiţie mai veche, revenind pe harta competiţiilor automobilistice cu singurul circuit urban din România. Anual găzduim o etapa din cadrul Campionatului Naţional de Viteză în Coastă Dunlop, pe un traseu extrem de spectaculos.

14-26 Iulie – Europa Summer Edition/Summer Music Academy

Prin concerte de jazz si muzica clasica, festivalul  iti ofera posibilitatea sa gusti din magia orasului botezat „Perla turistica a Carpatilor” si sa traiesti pentru cateva zile bucuria sunetelor departe de agitatia metropolelor.

10 Iulie -22 August – Festivalul George Enescu si Muzica Lumii

1-4 August – Film 4 Fun

Promovarea filmului romanesc si a noilor generatii de cineasti, in incercarea de a readuce publicul in salile de cinema.

August – Sinaia pe bicicleta

13-15 Septembrie – Festivalul Sinaia Forever

18-21 Septembrie – Congresul National de Cardiologie

Societatea Română de Cardiologie, Primăria oraşului Sinaia şi Consiliul Naţional Român de Resuscitare organizează acţiuni de instruire privind tehnicile de resuscitare cardio-pulmonară