Anul 2018

2 Martie – Winter Festival

8 Martie – Ziua Femeii

23 – 24 Martie – Sinaia pe Pârtie, Cupa Oraşului la Schi Alpin

Cupa oraşului la Ski Alpin este o competiţie ce se adresează tuturor sinăienilor care îndrăgesc şi practică skiul.

30 Martie – Academia Sinaia

Ceremonia de premiere a olimpicilor sinăieni

2-5 Aprilie Sinaia în Lumină

Primăria oraşului Sinaia oferă cu ocazia Sfintelor Sărbători de Paşte pachete copiilor şi familiilor nevoiaşe din oraş

21 Aprilie – Green Day

De Ziua Pamantului, 22 Aprilie, incurajam mersul pe jos si reducerea emisiilor de carbon prin inchiderea circulatiei auto pe centrul orasului.

4 Mai – Crosul Adrian Ghioca

Ziua Inimii. Crosul este un eveniment de suflet organizat în memoria profesorului Adrian Ghioca şi totodată o sărbătorire a Zilei Naţionale a Inimii.

9 Mai – Ziua Europei

17 Mai  Ziua Eroilor

Primăria oraşului Sinaia organizează în ziua in care Biserica Ortodoxă Româna sărbătoreşte Înălţarea Domnului, o ceremonie de comemorare a eroilor neamului.

25 Mai – Defilare elevi

Defilarea elevilor clasei a XII-a de la Colegiul Mihail Cantacuzino

25 Mai – Nunta de Aur

Ceremonia de premiere a cuplurilor care serbează 50 de ani de la căsătorie – Editia a XIII-a

Mai – Verde Crud

Campania de curăţenie de primăvară a oraşului Sinaia. Acestă acţiune de primăvară a devenit deja o tradiţie, iar scopul ei este acela de a implica toţi sinăienii în curăţenia curţilor, a zonelor din jurul blocurilor şi în colectarea deşeurilor biodegradabile.

1 Iunie – Ziua Copiilor

De ziua lor, aproximativ 600 de preşcolari şi elevi ai claselor I-IV vizitează toate birourile Primăriei pentru a cunoaşte activitatea administraţiei publice locale. Ei sunt întâmpinaţi cu dulciuri, surprize şi daruri.

AS

26 Iunie – Ziua Drapelului

Concursuri de ciclism pe sosea pentru amatori si profesionisti.

30 Iunie – Concursul de Eleganta Automobilistica

Retromobil Club Romania, sub Inaltul Patronaj al MS Regelui Mihai I al Romaniei, cu sprijinul Primariei Sinaia si al Muzeului National Peles, organizeaza Concursul de Eleganta Sinaia, eveniment de prezentare a vehiculelor istorice

26 Iunie – Ziua Drapelului

2 Iunie – 1 Iulie – Liga de Fotbal

O competiţie pentru amatorii sinăieni care îşi propune să readucă în faţa jucătorilor şi a suporterilor spiritul de echipă şi frumuseţea jocului

Iunie – Iulie – 100PLUS

Eveniment dedicat Centenarului Unirii

9-14 Iulie  – Festivalul International de Chitara Clasica

19 Iulie – Procesiune religioasa – Biserica Sfântul Ilie

Primăria oraşului Sinaia şi Parohia “Sfantul Ilie” Sinaia organizează în fiecare an manifestări religioase şi social culturale prilejuite de sărbătorirea Sfantului Prooroc Ilie Tesviteanul, ocrotitorul bisericii al cărei nume – hram este “Sfântul Ilie” si totodata patronul spiritual al oraşului.

21-23 Iulie Trofeul Sinaia

Etapa ale Campionatului de Viteză în Coastă. Sinaia a reluat o tradiţie mai veche, revenind pe harta competiţiilor automobilistice cu singurul circuit urban din România. Anual găzduim o etapa din cadrul Campionatului Naţional de Viteză în Coastă Dunlop, pe un traseu extrem de spectaculos.

14-26 Iulie – Europa Summer Edition/Summer Music Academy

Prin concerte de jazz si muzica clasica, festivalul  iti ofera posibilitatea sa gusti din magia orasului botezat „Perla turistica a Carpatilor” si sa traiesti pentru cateva zile bucuria sunetelor departe de agitatia metropolelor.

2-5 August – Film 4 Fun

Promovarea filmului romanesc si a noilor generatii de cineasti, in incercarea de a readuce publicul in salile de cinema.

25 August – Sinaia pe bicicleta

1-31 August – Festivalul George Enescu si Muzica Lumii – Ediţia a XV-a

14-16 Septembrie – Festivalul Sinaia Forever

14-16 Septembrie – Congresul National de Cardiologie