Administrație Publică

Alegeri prezidențiale, turul I – Rezultatele finale la Sinaia: Klaus Iohannis, pe primul loc

noiembrie 3, 2014

votat

Comunicat de Presă – 03.11.2014

În primul tur al alegerilor prezidențiale, la Sinaia au funcționat 12 secții de vot. Prezența la urne, la ora 21.00, ora închiderii secțiilor, a fost de 54,45%. Numărul total al voturilor valabile, înregistrate în orașul nostru, a fost de 7.175.

În urma numărării tuturor proceselor verbale, iată clasamentul final al principalilor candidați la prezidențiale, pentru orașul Sinaia:

Klaus Iohannis – 37% cu 2646 de voturi

Victor Viorel Ponta – 31,9% cu 2291 de voturi

Călin Popescu Tăriceanu –8,1% cu 582 de voturi

Elena Udrea – 7,4 cu 534 de voturi

Monica Macovei – 6,6% cu 477 de voturi

urna-votCorneliu Vadim Tudor a obținut 237 de voturi, urmat de Dan Diaconescu cu 188 de voturi și Theodor Meleșscanu cu 129 de voturi.

Vlad Oprea, Primarul orașului Sinaia: “Mulțumesc tuturor acelora care au ales, în primul tur, România lucrului bine făcut! Am obținut împreună o frumoasa victorie locală : 37%. Amenințările, presiunile și oferirea de bani pentru vot reflectă perfect ceea ce vor de la această țară reprezentanții unui anumit partid. Oferirea de pomeni electorale și folosirea angajaților Poștei Române pentru a plasa bani sunt cazuri la care aștept răspunsuri din partea instituțiilor abilitate ale statului. Voi continua, alături de echipa mea, să apăr democrația și valorile statului de drept. Ne vedem în turul doi, mai mulți, mai determinați!”

 

Last modified: aprilie 12, 2021

Comments are closed.